پرسش های رایج

فواید این پایگاه برای مجله­ها و مؤلفان ایرانی چیست؟

با توجه به این که بسیاری از مجله­ها و مقاله­های ایرانی به پایگاه­های اطلاعاتی خارجی و چکیده­نامه­های بین­المللی راه پیدا نمی­کنند، لذا واسپاری مقاله­ها به این پایگاه موجب بازیابی و مطالعه چکیده یا متن کامل مقاله توسط خوانندگان بین­المللی می­شود و می­تواند میزان استناد به مقاله­های ایرانیان را بالا برده و در نتیجه ضریب تأثیرگذای مقاله­ها و مجله­های ایرانی را در سطح بین­الملل افزایش دهد. بنابراین توصیه می­شود ویراستاران مجله­های ایرانی با واسپاری مقاله­ها توسط مؤلفان موافقت فرمایند.

 

آیا مقاله انگلیسی می­تواند در این پایگاه ذخیره و واسپاری شود؟

بله. از تمامی متخصصان کتابداری دارای مقاله انگلیسی دعوت می­شود مقاله­های خود را در این پایگاه ذخیره نمایند.

 

آیا مقاله فارسی می­تواند در این پایگاه واسپاری شود؟

در صورتی که مقاله دارای چکیده انگلیسی است، بله. در غیر اینصورت نه.

اگر تمامی مآخذ مقاله به زبان انگلیسی است هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورتی که مآخذ به طور کامل به فارسی است پیشنهاد واسپاری نمی شود. اما اگر مقاله دارای مآخذ انگلیسی و فارسی است، به خاطر مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، می­توان مآخذ فارسی را هنگام تکمیل مآخذ در خود پایگاه وارد نکرد و فقط مآخذ انگلیسی را وارد کرد. اگر چنین مقاله­ای برای خواننده­ای جالب باشد، خواننده می­تواند فهرست مآخذ را در متن کامل مقاله مشاهده نماید. البته این بدان معنی نیست که مآخذ فارسی از متن مقاله حذف شود. بلکه صرفاً در بخشی که یک مؤلف عضو این پایگاه باید مشخصات کتابشناختی مقاله­های استناد شده را وارد کند، مشخصات مقاله­های فارسی را وارد نمی کند. این مشکل ممکن است به زودی برطرف شود.

 

آیا مقاله فارسی ترجمه­ای می­تواند در این پایگاه واسپاری شود؟

نه. زیرا بسیاری از مقاله­های ترجمه­ای بدون اجازه مؤلفان اصلی ترجمه می­شوند و ممکن است که در عرصه بین­المللی مشکل­ساز شوند.

 

آیا حق مؤلف مقاله­ها رعایت می­شود؟

این پایگاه مشخصات کتابشناختی مقاله­ را به نام مؤلف، ناشر و مجله ذخیره­سازی می­کند و هیچ تغییری در متن مقاله واسپاری شده توسط اعضاء نمی­دهد.

 

آیا هنگام استفاده از مقاله­های این پایگاه باید به این پایگاه استناد کرد؟

این پایگاه مشخصات کتابشناختی مقاله­ را به نام مؤلف و مجله ذخیره­سازی می­کند. بنابراین هنگام استفاده باید با ذکر مشخصات کتابشناختی مجله به خود مجله استناد شود. همان کاری که در حالت عادی انجام می­شود. البته می­توان آدرس مقاله را در این پایگاه ذکر کرد تا خواننده بتواند به مقاله استناد شده دسترسی پیدا کند.

 

آیا برای دسترسی به این پایگاه باید هزینه پرداخت؟

خیر. این پایگاه کاملاً دسترسی آزاد است.

 

اگر سوالی دارید مطرح فرمایید، به زودی همین جا پاسخ داده می شود.

/ 0 نظر / 78 بازدید