آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

یک آرشیو یا واسپارگاه بین­المللی تخصصی در حوزه کتابداری و اطلاع­رسانی است که آثار علمی (کتاب­ الکترونیکی، مقاله مجله، مقاله کنفرانس، گزارش، پایان­نامه، پیش­نویس مقاله­ها پیش از انتشار، ...) در حوزه کتابداری به زبان­های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، فارسی، یونانی و غیره را گردآوری می­کند و در اختیار جامعه بین­المللی قرار می­دهد تا به توسعه علوم کتابداری و اطلاع­رسانی کمک کرده و از انجام کارهای تکراری جلوگیری شود. در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ مقاله در این واسپارگاه به صورت متن کامل قابل دسترس هستند.  

           E-LIS, Eprints in Library and Information Science Homepage        

اعضای هیأت مدیره و ویراستاران این واسپارگاه موافقت کردند که زبان فارسی نیز به مجموعه زبان­های این واسپارگاه اضافه شود تا مقاله­های علمی فارسی زبان که دارای چکیده انگلیسی هستند در این واسپارگاه ذخیره و نگهداری شود و امکان دسترسی به چکیده انگلیسی مقاله­های پژوهشی نوشته شده توسط متخصصان کتابداری و اطلاع رسانی ایران برای جامعه جهانی و کتابداران ایرانی فراهم شود.  

 

دسترسی آزاد (Open Access)

پیش از پرداختن به بحث واسپارگاه باید گفت که دسترسی آزاد (Open Access) یعنی دسترسی به یک پایگاه اطلاعاتی یا یک مجله خاص و داشتن اجازه چاپ، ذخیره، ارسال مقاله برای سایر افراد و امکان ایجاد پیوند به منابع دلخواه خود بدون پرداخت هزینه اشتراک. دسترسی آزاد به منابع اطلاعاتی معمولاً از دو طریق امکان­پذیر است:

۱. واسپارگاه (Repository) یا آرشیو (Archive) دسترسی آزاد

واسپارگاه (آرشیو یا مخزن) مکانی است برای ذخیره و نگهداری از آثار علمی (کتاب­ الکترونیکی، مقاله مجله، مقاله کنفرانس، گزارش، پایان­نامه، پیش­نویس مقاله­ها پیش از انتشار، ...) در یک حوزه علمی خاص در سطح ملی یا بین­المللی. قابل توجه است که پژوهشگران می­توانند به­راحتی نسخه­ای از آثار علمی خود را در یک واسپارگاه­ ذخیره نموده و جامعه استفاده­کننده به سهولت به آثار واسپاری شده دسترسی پیدا کند و با رعایت حق معنوی مؤلف (یعنی با حفظ نام نویسنده اصلی، استناد کردن و عدم سرقت ادبی) از آثار واسپاری شده استفاده نماید.

 

۲. مجله دسترسی آزاد (Open Access Journal)

به مجله‌ای گفته می‌شود که با حمایت مالی شخص یا سازمان خاصی منتشر می‌شود و خوانندگان بدون پرداخت هزینه اشتراک، به صورت آزاد و رایگان به آن مجله دسترسی پیدا می‌کنند. قابل توجه است که این مجله‌ها رایگان نیستند، زیرا شخص یا سازمان خاصی هزینه چاپ و انتشار آنها را پرداخت می‌کند، البته برای خوانندگان رایگان هستند. مجله­های دسترسی آزاد تمامی اصول انتشار مجله­های علمی را رعایت کرده، دارای اعضای هیأت داوران تخصصی هستند و مقاله­ها توسط داوران تخصصی بررسی و انتخاب می­شوند.

/ 1 نظر / 98 بازدید
mosafer

آرشيو كتابداري